Jak to wygląda?

Na tej grafice widać zarejestrowany spory meteor poprzedzony kilkoma drobnymi.
Tutaj odnotowany został przelot sporo większego meteoru od poprzedniego. Dla meteorów rejestrowanych w paśmie 2m typowe jest (w porównaniu do pasma powiedzmy 6m), że widać na wykresie rozbłyski i owszem słychać charakterystyczne „plumknięcia”, lecz są one dość krótkie, to echo nie rozbrzmiewa długo. By tak było meteor musi być spory – tak, by plazma była dość gęsta. Im wyższa częstotliwość fali, tym gęstość elektronowa plazmy musi być większa.
Tutaj natomiast widać kilka drobnych meteorów i jeden większy.
Tutaj natomiast widać zobrazowany efekt Dopplera – najprawdopodobniej oddalający się satelita w najkorzystniejszym momencie puszcza „radiowego zajączka”.
I na koniec „wisienka” – ten sam sygnał zarejestrowany dwukrotnie. Po prawej stronie – z odbicia od meteoru. po lewej natomiast – najprawdopodobniej – odbicie EME (Earth – Moon – Earth), czyli odbicie od Księżyca. Sugerowała by to różnica w częstotliwości – rzekoma częstotliwość odbita od księżyca niższa w porównaniu do częstotliwości odbitej od meteoru oraz przychodzące sygnały na cz ęstotliwości B są nieco szybciej.

Przejdź do tansmisji NA ŻYWO!

W razie pytań – proszę o zostawianie komentarzy bezpośrednio na YT.

pl_PLPolish